tsts

Adult Leagues Adult Tournaments Junior Tournaments Jr. Team Tennis Learn more

FacebookTwitterYouTube

USTA Eastern
70 West Red Oak Lane
White Plains, NY 10604
P: (914) 697-2300
F: (914) 694-2402

 

November National Open Results

December 16, 2010 02:52 PM
Justin Lee
Jessica Golovin
Justin Lee (Cos Cob, CT) reigned champion in both the Boys’ 12s singles and doubles divisions at the National Open Championships in Flushing, NY. Lee's doubles partner was Sam Turchetta (Pound Ridge, NY).  Other winners who had strong singles performances playing National tournaments on local courts included Nicolas Podesta (Rumson, NJ), Sarah Rahman (East Elmhurst, NY), and Jason Tahir (Rochester, NY).
 
Below you can check out the Junior players from Eastern who took home honors at the National Opens that took place throughout November, 2010.
 
Syracuse, NY
B14S Champ - Nicolas Podesta (Rumson, NJ)
B14S 3rd Place - Maverick Lin (Edison, NJ)
B14S Consolation Champ - Nicholai Westergaard (Manlius, NY)
B14D Champ - Nicholai Westergaard/Dennis (Manlius, NY/MD)
B14D Finalist - Michael Chen/Sarthak Mohanty (Holmdel, NJ/Edison, NJ)
G14S Finalist - Jessica Golovin (New York, NY)
G14S 4th Place - Lauren Fishbein (Livingston, NJ)
G14D Finalist - Lauren Fishbein/Anna Ulyashchenko (Livingston, NJ/Brooklyn, NY)
 
Flushing, NY
B12S Champ - Justin Lee (Cos Cob, CT)
B12S 4th Place - Joshua Marchalik (East Brunswick, NJ)
B12S Consolation Champ - Matthew Gamble (Webster, NY)
B12D Champ - Justin Lee/ Sam Turchetta (Cos Cob, CT/Pound Ridge, NY)
B12D Finalist - Joshua Marchalik/Mitchell Ostrovsky (East Brunswick, NJ/Brooklyn, NY)
 
Queens Village, NY
G12S Champ - Sarah Rahman (East Elmhurst, NY)
G12S 4th Place - Nada Dimovska (Butler, NJ)
 
Latham, NY
B18S Champ - Jason Tahir (Rochester, NY)
B18S Finalist - Winston Lin (Williamsville, NY)
B18S 3rd Place - Josh Levine (Syosset, NY)
B18S 4th Place - Ben Gilman (Chappaqua, NY)
B18D Finalist - Winston Lin/Bert Vancura (Williamsville, NY/New Hyde Park, NY)
G18S Finalist - Tina Jiang (Bridgewater, NJ)
G18S 4th Place - Amanda Muliawan (Wyckoff, NJ)
G18S Consolation Champ - Leighann Sahagun (Queens Village, NY)
G18D Champ - Rima Asatrian/Ariana Rodriguez (Tenafly, NJ/Bronx, NY)
G18D Finalist - Leighann Sahagun/Katrine Steffensen (Queens Village, NY/Scarsdale, NY)
 
Pensacola, FL
B16D 4th Place - Juan Sheppard/Schafer (Greenwich, CT/SC)
 
Wayland, MA
B16S Champ - Nicholas Crystal (Waccabuc, NY)
B16S 3rd Place - Ofir Solomon (Plainview, NY)
B16S 4th Place - Jake Sosonkin (Brooklyn, NY)
B16D Champ - Christopher Jou/Vihar Shah (Oakland Gardens, NY/New Hyde Park, NY)
B16D Finalist - Ethan Bogard/Nicholas Crystal (Lido Beach, NY/Waccabuc, NY)
 
Lakeville, MN
G16S Finalist - Quinn Gleason (Mendon, NY)
G16D 4th Place - Quinn Gleason/Louisa Chirico (Mendon, NY/Harrison, NY)
 
Atlanta, GA
G18S Finalist - Julia Elbaba (Oyster Bay, NY)
 

Back

 
Print Article Email Article Newsletter Signup Share
 
Newsletter Signup