tsts

Adult Leagues Adult Tournaments Junior Tournaments Jr. Team Tennis Learn more

FacebookTwitterYouTube

USTA Eastern
70 West Red Oak Lane
White Plains, NY 10604
P: (914) 697-2300
F: (914) 694-2402

 

Lee Wins Singles, Doubles Again at USTA National Open

January 4, 2013 03:31 PM
Justin Lee
Anna Brylin (Short Hills, NJ) and Michael Sun (Livingston, NJ)
Justin Lee has done it again.
 
Two years after winning both the singles and doubles titles at the USTA National Open in the Boys’ 12s, Lee (Cos Cob, CT) repeated the feat last month, taking home the singles title, and the doubles title with John Speicher (Webster, NY), in the Boys’ 14s at the Tennis Center of Rocky Hill (Rocky Hill, CT).
 
Lee credited his success to his hard work before the tournament and strong footwork during the matches.
 
"I felt I was moving extremely well throughout the tournament, especially starting from the quarterfinals," said Lee. "I practiced really hard before the tournament, which was also key as it helped my confidence and allowed me to move so well." 
 
Lee, who recently competed in the Orange Bowl in Florida, is one of 28 Eastern juniors to finish in the top six at the USTA National Opens in November. A list of the Eastern results is below.
 
Tournaments are available across the section for players of all ages and abilities. Click here to learn how to get started.
 
Results:
 
Flushing, NY
B12S Champ - Michael Sun (Livingston, NJ)
B12D Finalist - Maxwell Benson/Luke Smith (Albany, NY/Scarsdale, NY)
B12S Consolation Finalist - Luke Smith (Scarsdale, NY)
 
Queens Village, NY
G12S Champ - Anna Brylin (Short Hills, NJ)
G12S Finalist - Marcella L. Cruz (Marlboro, NJ)
G12S 3rd Place - Dasha Kourkina (Brooklyn, NY)
G12S Consolation Finalist - Lea Ma (Dix Hills, NY)
 
Richmond, VA
B18S Consolation Finalist - Matthew D. Nardella (Manlius, NY)
B18D Champ Matthew D. Nardella (Manlius, NY)
 
Rocky Hill, CT
B14S Champ - Justin C. Lee (Cos Cob, CT)
B14D Champ - Justin C. Lee/ John P. Speicher (Cos Cob, CT)/(Webster, NY)
B14S Consolation Finalist - Abhijeet M. Joshi, (Millington, NJ
G14S 3rd Place - Stephanie Schrage (Millburn, NJ)
G14S Consolation Finalist - Brianna Williams (Brooklyn, NY)
G14D Finalist - Brianna Williams (Brooklyn, NY)
G14D Finalist - Loren R. Haukova (Elmsford, NY)
 
Wayland, MA
B16S Champ - Daniel Grunberger (Great Neck, NY) 
B16D Finalist - Daniel Grunberger/Nicolas A. Bradley (Great Neck, NY)/(Waldwick, NJ)  
B16S 4th Place - Alexander Lebede (Island Park, NY)
B16S Consolation Finalist - Matthew Gamble (Webster NY)  
G16S 3rd Place - Joanna Zalewski (Linden, NJ)
G16S 4th Place - Madison Stevens (Mendham, NJ)
G16S Consolation Finalist - Katharine T. Fahey (Fair Haven, NJ) 
G16D Champ - Katharine T. Fahey/Jacqueline M. Urbinati (Fair Haven, NJ)/(Harrison NY)
G16S Consolation Finalist - Jessica M. Livianu (Brooklyn NY)
 
Lakeville, MN
G16D Champ - Sabrina M. Faybyshev (Morganville, NJ)
 
Augusta, GA
B12S Champ - Steven W. Sun (Glen Cove, NY)
 
Austin, TX
B16 3rd Place - Kyle Mautner (Greenwich, CT) 
G16D Champ - Gaby Pollner (White Plains, NY)
 

Back

 
Print Article Email Article Newsletter Signup Share
 
Newsletter Signup